Forum Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

FAQ. Pytania i odpowiedzi dla kandydatów na Heimina.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej Strona Główna -> Co nowicjusz wiedzieć powinien
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JEff
Heimin



Dołączył: 08 Wrz 2008
Posty: 542
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Prefektura rzeszowska

PostWysłany: Wto 21:05, 11 Wrz 2012    Temat postu: FAQ. Pytania i odpowiedzi dla kandydatów na Heimina.

1. Od czego zaczął się okres który odtwarzamy, mniej więcej data zakończenia (książki podają trzy, wybrać sobie najlepszą do zapamiętania).

Pod koniec okresu Kamakura daimio znacznie urośli w siłę dzięki częstym nadużyciom władzy. Chłopi wysyłali co prawda skargi do wyżej postawionych urzędników, lecz w większości były one ignorowane. Nawet w wypadku interwencji rządu kara nałożona na daimio nie była wystarczająco wysoka, aby zmienić ich zachowanie. Z czasem właściciele ziemscy umieścili w otoczeniu szoguna swoich przedstawicieli, z których uformowano swego rodzaju ciało doradcze. Ignorancja ze strony władzy doprowadzała do coraz częstszych buntów chłopstwa. Większość rebelii dała się stłumić przy pomocy lokalnych sił znajdujących się pod władaniem danego daimio. Rekrutowali oni wojsko bezpośrednio z podległych im ziem. W połowie XVw. Siła daimio przekraczała siłę szogunatu. Ponadto panujący wówczas szogun Ashikaga Yoshimasa był przywódcą nieudolnym i więcej czasu poświęcam swemu zamiłowaniu do sztuki niż sprawom kraju. Pod koniec panowania wydał ogromną ilość pieniędzy na wybudowanie sobie willi i przekazał władzę młodszemu bratu, Yoshimiemu. Gdy dowiedział się, że żona Yoshimasy, Hino Tomiko, której nienawidził, urodziła syna i chce aby był on następcą szoguna, potraktował to jako osobistą zniewagę. Rodziny Ashikaga i Hino miały wielu zwolenników, których zwołały do Kyoto, by otrzymać wsparcie w walce o sukcesję. W maju 1467 roku między rodami rozpoczęła się regularna walkana terenie dzielnicy Onin. Stąd nazwa pierwszej potyczki okresu Sengoku: Wojna Onin. Z czasem potyczki wyszły poza teren miasta powoli ogarniając całą Japonię. W prowincjach całego kraju zwolennicy poszczególnych stron konfliktu wszczynali między sobą walki. Niektórzy właściciele ziemscy wykorzystywali zaistniałą sytuację do rozwiązania prywatnych porachunków. Chłopi zachęceni panującym chaosem, brakiem zainteresowania władzy i osłabieniem lokalnego wojska po wysłaniu jego części na wojnę, wszczynali coraz częstsze i bardziej krwawe bunty. W konflikcie brały również udział liczne ugrupowania religijne. Tworzyły one ruch społeczny zwany ikki. Formowały swoje siły zbierając biedotę z miast i wsi.

2. co oznacza nazwa Sengoku jidai.

Wiek kraju w wojnie, wiek kraju ogarniętego wojną. Porównać to można do rozbicia dzielnicowego w europie jak i Polsce (nie mylić z jigai, co oznacza samobójstwo).

3. Kim był i co oznacza słowo „samuraj”, mile widziane info o pochodzeniu tego słowa.

Samurai dosłaonie znaczy „służyć, „sługa”. Pochodzenie jest CHIŃSKIE. Bushi jest rdzennie japońskie, a oznacza tyle co wojownik. Pierwszy raz oddziały, z których najprawdopodobniej wywodzą się samuraje, zostały powołane w VII wieku ze znakomitych jeźdźców z prowincji Kanto. Wsławili się oni swymi umiejętnościami strzelania z łuku z konia w pełnym galopie. Byli idealną siłą przeciwko rosnącym w siłę barbarzyńcom, którzy walczyli głównie przy pomocy łuków, jeżdżąc konno.

4. strój cywilny elementy męski i kobiecy.

Stroje

5. elementy zbroi (zbrojni i chcący być zbrojnymi)


Od góry:
Kabuto
Mempo
Kote
Do
Haidate
Suneate

Zbroja japońska

6. Elementy broni (miecz po nazwach) reszta podstawowe elementy (nazwy mogą być polskie)


Kisaki – sztych
Mune – grzbiet (tempa część)
Hamon – linia hartu
Habaki – mosiężna odkówka przy...
...tsuba – Jelec
seppa – blaszki które „uszczelniają” nie pozwalają tsubie luźno latać.
Tsuka – rękojeść
Kashira – ozdobny element na końcu rękojeści
Saya – pochwa od miecza
Sageo – rodzaj sznura za pomocą którego przywiązuje się miecz do pasa.
Kurikata – element na saya przez który przewlekamy sageo



7. Kolory strojów. Znaczenie poszczególnych kolorów. Kolor a pieniądze, czyli nasycenie a koszty.

Biały jest kolorem żałobnym. Im mocniejsze nasycenie koloru, tylko droższy barwnik, czyli tylko bardziej majętni ludzie mogli sobie na niego pozwolić. To samo tyczy się zdobienia strojów.

8. Zmiany na polu bitwy ( wprowadzenie broni palnej, zmiana taktyki z kawalerii na piechotę)


Od początku swego istnienia samurajowie byli konnymi wojownikami. W XIII w. Byli oni konnymi łucznikami. Jednak po atakach Mongołów a także własnych wewnętrznych konfliktach, samurajowie zeszli z koni i zaczęli funkcjonować jako piesi wojownicy.
W XIII wieku pojedynki jeden na jednego między samurajami nie były niczym nadzwyczajnym. Zazwyczaj postronni nawet nie przeszkadzali w takich potyczkach. Wszystko zmieniło się gdy w XV/XVI wieku japończycy zaczęli walczyć większymi armiami, w skład których wchodziło coraz więcej żołnierzy, nie samurajów...tutaj reguła samuraj walczy tylko z samurajem nie obowiązywała, a polowanie na głowy znanych ludzi było zyskownym ale i niebezpiecznym zajęciem.

9. Kim był ronin? Jego status.

Ronin znaczy „człowiek fala” płynącą to tu to tam. Ronin to samuraj bez pana. Nie musiał być on dosłownie związany z danym rodem.. Mógł być to wasal rodu który zaniknął, został zniszczony w działaniach wojennych etc.

10. Co to jest sake?

Sake oznacza każdy rodzaj alkoholu wytwarzany z ryżu. W Japonii potocznie określa się tak każdy rodzaj alkoholu z winem, piwem i whisky włącznie. Istnieje wiele gatunków sake, zawartość alkoholu mieści się zazwyczaj w przedziałach 12-15% lub 25-30%. Najczęściej spotykanym gatunkiem sake jest Futsushu.

11. Czym się różni tachi od katany.

Przede wszystkim różńi się rodzajem oprawy. Tachi nosi się ostrzem w dół, katana ostrzem w górę.

12. Koku i inne rodzaje „waluty”

Koku – jednostka objętości w średniowiecznej Japonii..Ilość ryżu potrzebna do wyżywienia jedneko człowieka przez jeden rok. Czyli około 180,39 lita
Poza tym wyróżńiano ryo, bu i zin.


13. Skąd się wziął ryż?

Do Japonii ryż został sprowadzony z Chin, przez Koreę. Zaczęto go uprawiać na przełomie III i IVw. Na północy wyspy Kiusiu. Przez następne 600 lat uprawy ryżu objęły cały kraj z wyjątkiem Okinawy i Hokkaido.

14. Kim byli Ainowie?

Najbardziej rdzenni mieszkańcy Japonii. W wyniku wielu wojen z Napływowymi Japończykami zepchnięci na hokkaido..Obecnie ich liczba szacowana jest na około 25000.
Szczególną cechą tego ludu są wyjątkowo mało „skośne oczy”.


15. Legenda o Katori


IIZASA CHOISAI IENAO (1387 – 1488)
był synem GOSHI (wojownik z wiejskiej szlachty), żył w Iizasa (obecnie Tako-Machi) w prefekturze Chiba. Jako młody mężczyzna Ienao praktykował wojenną sztukę miecza i włóczni. Między członkami rodziny Chiba oraz jej starszyzny był znany z powodu dużych umiejętności wojennych.

Młody Ienao brał udział w pojedynkach na polu bitwy, nigdy nie był pokonany, dzięki temu szybko rozeszła się wieść o nim, jako sławnym wojowniku. Po upadku klanu Chiba Ienao zostawił swoją rodzinę i podarował 1000 koku ryżu (1 koku = 180l) świątyni Katori, a także zbudował świątynię Shintokusan Shimpuku-Ji w Miyamoto-Mura, Otsuki, gdzie również podarował 1000 koku ryżu. Następnie odizolował się na górze Umeki, w miejscu blisko świątyni Katori. Podczas tego odosobnienia, jeden z jego bliskich uczniów umył konia w źródle blisko świątyni Katori, w którym pielgrzymi dokonywali abolicji. Po tej kąpieli koń zaczął odczuwać wielkie bóle i zdechł. Ienao i jego uczeń przypisali śmierć konia boskiej sile FUTSU-NUSHI-NO-MIKOTO. Mówi się, że pod wpływem tego wydarzenia Ienao otrzymał duchową intuicję.

W wieku 60 lat poświęcił się codziennym praktykom sztuk walki w świątyni Katori na okres 1000 dni. Po ceremonii oczyszczenia rozpoczął srogi reżim wojennych ćwiczeń. W wyniku praktyki i duchowej dyscypliny Ienao miał wizję Futsu-nushi-no-mikoto, w postaci młodego chłopca siedzącego na gałęzi starej śliwy, rosnącej niedaleko miejsca treningów Ienao. Chłopiec podarował mu HEIHO SHINSHO, księgę o strategii wojennej, która była napisana nawiedzonymi rękami. Ienao usłyszał również: „Powinieneś zostać wspaniałym nauczycielem wszystkich szermierzy pod słońcem”. Po tym doświadczeniu Ienao zbudował swoją własną tradycję wojenną i nazwał ją „TENSHIN SHODEN” co oznacza przyznanie boskiej aprobaty i protekcji przez Futsu-nushi-no-mikoto.

16. Kobiety w średniowiecznej Japonii

[link widoczny dla zalogowanych]

17. Opisz przynajmniej 2 Japońskie święta.

[link widoczny dla zalogowanych]

18. Czym jest dla Ciebie Trzeci Najemny i czego oczekujesz od Grupy.

Stopniowo ilość pytań w temacie będzie rosła. Osoba która z nowicjatu chce wyjść do stopnia heimina, poza innymi wymaganiami, czyli kompletnym strojem i wyposażeniem dla swojej postaci oraz miseczką i pałeczkami będzie poddana "egzaminowi". Dostanie 3-5 losowo wybranych pytań z poniższej listy.
Wszelkie dyskusje związane z tym tematem proszę prowadzić w odpowiednim dziale w "Silnym ramieniu prefekta", żeby tutaj nie siać zamieszania.

Sklejone.
/Hachi


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez JEff dnia Wto 21:30, 11 Wrz 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jezus
Prefekt



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 2223
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Z Jerozolimy

PostWysłany: Śro 9:03, 12 Wrz 2012    Temat postu:

JEff napisał:


[b]10. Co to jest sake?


Sake oznacza każdy rodzaj alkoholu wytwarzany z ryżu. W Japonii potocznie określa się tak każdy rodzaj alkoholu z winem, piwem i whisky włącznie. Istnieje wiele gatunków sake, zawartość alkoholu mieści się zazwyczaj w przedziałach 12-15% lub 25-30%. Najczęściej spotykanym gatunkiem sake jest Futsushu.



Chciałbym się upewnić. Czy to o czym jest tu napisane nie tyczy się słowa "o-sake", bo według mojej wiedzy językowej to właśnie oznacza każdy rodzaj alkoholu. Samo zaś "sake" to już konkretny alkohol robiony z ryżu, którego produkcja przypomina produkcję piwa. Nie jest to jednak ani piwo, ani wino, ani wódka. Jest to po prostu sake. Jeśli autor odpowiedzi jest pewny tego co napisał i popiera to dobrymi źródłami proszę o zignorowanie mojego postu i usunięcie. Jeśli jednak nie, proszę o zbadanie tematu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
JEff
Heimin



Dołączył: 08 Wrz 2008
Posty: 542
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Prefektura rzeszowska

PostWysłany: Śro 12:51, 12 Wrz 2012    Temat postu:

" Stosując precyzyjną nazwę wyrazu sake, powinno się nad ostatnią literą stawiać kreseczkę. W wersji fonetycznej oznaczała by ona przedłużoną głoskę "e". Dla większości wydawców taka pisownia stanowi kłopot edytorski i w wielu opracowaniach, w tym Japońskich pisze się po prostu "sake". Warto wszakże zaznaczyć, że inaczej nazwę tego napoju wymawia Japończyk, a inaczej Japonka. Mężczyzna mówi po prostu "sake". Kobieta zawsze używa przedrostka symbolizującego szacunek - "o". Zatem kobieta zawsze powie "o-sake". Prawdopodobnie i od tej reguły można spotkać wyjątki, ale generalna zasada jest taka."

Henryk Socha "Sake, napój samurajów". ArtJapan, Warszawa 2005.

To jedyna wzmianka jaką znalazłem na temat zasugerowanej przez Ciebie pisowni w tej książce. Możemy porównać źródła ewentualnie, żeby rozwiać wątpliwości.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Qmar
Bushi



Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 1976
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 50°04'N 22°14'E

PostWysłany: Śro 17:47, 12 Wrz 2012    Temat postu:

Jeff nie wiem jak ma wyglądac ten test na heiminów i kto bedzie egzaminował. Może wart podać taką informacje? Prefekt danej osoby i dowódca? czy jak?
Poza tym określ jeszcze dokładnie czy wystarczy znac informacje podane w tym temacie czy delikwent powinien sie wykazac szerszą wiedza na tematy zawarte tutaj, a tekst powyżej to tylko wskazówki i małe rozwiniecie o co chodzi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bezimienny
Fechtmistrz



Dołączył: 27 Wrz 2009
Posty: 1025
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:58, 12 Wrz 2012    Temat postu:

" Wszelkie dyskusje związane z tym tematem proszę prowadzić w odpowiednim dziale w "Silnym ramieniu prefekta", żeby tutaj nie siać zamieszania."

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jezus
Prefekt



Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 2223
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Z Jerozolimy

PostWysłany: Nie 21:35, 27 Sty 2013    Temat postu:

Uwaga jarosławscy nowicjusze! Żeby zdać na heimina nie wystarczy jedynie wykuć odpowiedzi na powyższe pytania. Nawet wolałbym, żebyście nie wykuwali. Na takie lub podobne pytania chcę, byście odpowiadali własnymi słowami. Każdy, kto będzie u mnie zdawał niech podrzuci mi DVD albo pendrive. Nagram wam materiały, z którymi będziecie musieli się zaznajomić.

Test wiedzy będzie wyglądał następująco:
1. Streść własnymi słowami historię najważniejszych wydarzeń naszego okresu (nie wymagam dokładnych dat, ale nazwiska już tak).
2. Referat mówiony na dowolny wybrany przez siebie temat, wcześniej ze mną uzgodniony.
3. Odpowiedź na 3 wybrane przeze mnie pytania z faq. W tych pytaniach może się znaleźć także pytanie odnośnie zbroi a nawet jest to wysoce prawdopodobne. Od swoich heiminów będę wymagał znajomości elementów uzbrojenia a także umiejętności zakładania go.

Do tego osoby chcące być samurajami muszą wykazać się umiejętnością posługiwania się mieczem. Zawsze będą to 4 kata których was uczę, pozycje i coś co sobie wybiorę.

Nie ma stałych terminów egzaminów. Deklarujecie swoją gotowość. Następnie ustalamy termin.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
skalamitka
Heimin



Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 1842
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: RZ

PostWysłany: Pon 22:50, 28 Lip 2014    Temat postu:

Pasowałoby troche zaktualizować ten temat.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tetsuo
Heimin



Dołączył: 29 Cze 2014
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 21:05, 23 Paź 2014    Temat postu:

Chciałem zwrócić uwagę że w odpowiedzi na pierwsze pytanie znajduje się błąd
Hino Tomiko była żona Yoshimasy a Yoshimi (nie Yashimi) Ashikaga zył w klasztorze dopóki go Yosimasa nie odwołał żeby zajął jego miejsce bo sam w tamtym momecie dziedzica nie miał
Rok pózniej mu się urodziło i sprawa sukcesji uległa zmianie.
Yosimiemu się nie spodobało ze nie dostanie obiecanego tytułu shoguna no i dalej się podziało jak się podziało Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej Strona Główna -> Co nowicjusz wiedzieć powinien Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin